| < Sierpień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      © Archiwum Ryszarda Matuszewskiego
Warszawa 2009-2017
http://ryszardmatuszewski.blox.pl
All rights reservedAdministracja strony:
Mariusz Kubik

e-mail


* * *

Materiały (w szczególności: zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki) zawarte na niniejszej stronie i jej podstronach chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp. wymaga zgody. Dotyczy to przede wszystkim materiałów pochodzących od osób trzecich (np. zdjęć z Agencji Fotograficznych).


statystyka


piątek, 07 maja 2010
"Chmury na pogodnym niebie" (1998)


.

„Chmury na pogodnym niebie”, Wydawnictwo Vipart 2004, ISBN 83-87124-14-1

Drugi tom wspomnień autobiograficznych Ryszarda Matuszewskiego.

*   *   *

Niebo mojej młodości było pogodne, ale w latach, do których  w tym tomie moich wspomnień powracam, wyraźnie zaczynało zasnuwać się chmurami.

Ta książka to dalszy ciąg tomu „Żółte dzioby - zielone lata” (Wyd. „Alfa”, 1990), w którym przedstawiłem mój rodowód, dzieciństwo i szkolne czasy. Gdyby mnie w tym okresie, który tu opisuję, ktoś określił jako - nadal „żółtodzioba”, to bym się pewnie obraził. Formalnie biorąc byłem już całkiem dorosły, a kiedy wybuchła wojna, nawet żonaty. Chociaż z dzisiejszej perspektywy...

RYSZARD MATUSZEWSKI

.

piątek, 30 kwietnia 2010

SPIS TREŚCI:

* Na pierwszym roku prawa * Jak zaradzić skutkom złego wyboru studiów? * W kręgu ZPMD * Jeszcze harcerstwo * Wędrówka i obóz w Niżnikowie * Gödöllo i Czechosłowacja * Kursy narciarskie. Wyprawa do Szwinty * Polityczne uwikłania * Pierwsza awantura * Szekspir i... areszt na Daniłowiczowskiej * Koło polonistów * Świat na lewo * Jeszcze o kole polonistów  * W kamienicy Baryczków  * „Kaliszanie”  * Nasz start poetycki * „Pan jest poetą” * Apostołowie awangardy * Irzykowski * Aura klubu „S” - kto ją tworzył? * Członkowie i „bywalcy” * Jak nas zapamiętała Zofia Nałkowska * Wieczór poezji proletariackiej * Meandry wspominaczy. Esowa egzotyka * Hala Siemieńska. Wiersze z Bukowiny, Elżunia Wilder * W strefie ambicji i chimerycznych planów  * Wyprawa do Lwowa * Seminarium prof. Tatarkiewicza * Beskidzkie wizyty * Dekada Akademicka * „Dziady” Schillera * Magia teatru * Dziesiąta Muza * Aleksander Hertz * Pan Jerzy * Języki obce * Znowu na Węgry * Nad pięknym modrym Dunajem * Co to jest praktyka „pobytowa”? * Mezöhegyes * Na skrzydłach nad Adriatyk * Dubrownik czyli raj * Nowe plany, Tucha i Donek * Cejkinie po raz pierwszy. Beata * Wyprawa do Francji, Berlin w roku 1935 * Spotkanie w pociągu. Bruksela * Dzwony w Malines * Paryż 1935 * Lourdes i Pireneje * Rozstajne drogi * Casus Łaszowski * A kto chce rozkoszy użyć * Masoneria i kajaki * Cejkinie po raz drugi * Zegrze * W czasie ćwiczeń lepiej nie czytać * Beata w Warszawie * Wagons - Lits/Cook * Prokuratoria * „Wielki Świat”* Stare przyjaźnie, nowe sytuacje * Zabiliście nam Codrenau! * Mołodeczno * Ślub i podróże poślubne * Spotkania z poetami * Rewolucja zjada swoje dzieci * Pogubione wątki. Przychodzą młodsi * Wizyta w Stawisku * Stolik Gombrowicza * Fik i „Chormaniacy”. Nagrody Młodych PAL Andrzejewski * Spotkanie w Cafe - Clubie * Ostatnie przedwojenne lato. Wybieram Żoliborz * Grodno. Cisza przed burzą. Mobilizacja * Wojna * Do Warszawy * Modlin * Działdowo * Do domu. Co dalej?